Oscar Fingal O´Flahertie Wills Wilde se narodil v irském Dublinu roku 1854. Svůj talent podědil nejspíše po otci, který byl lékařem a také literátem. Kromě toho po něm také získal sklony k sukničkářství. Malý Oscar dělal rodičům radost, projevoval se jako chytré a nadané dítě se skvělou pamětí. Poté co absolvoval dublinskou univerzitu, pokračoval ve studiu i na vyhlášeném Oxfordu. Po studiích se z nenápadného mladíka stává velmi rychle hvězda společnosti. Společnost totiž bavil svými příběhy, které byly plné chytrých aforismů. Nemalou pozornost budil i svým vzhledem. Nosil výstřední kalhoty ke kolenům a k nim hedvábné punčochy. Nedostatkem sebevědomí opravdu netrpěl.
První literární úspěchy
Na počátku 80. let má sice na kontě dvě hry a sbírku básní, ale jako literát je stále téměř neznámý. Nakonec vyráží do USA na přednáškové turné. A o Wildovi se opět mluví. Noviny přichází s článkem, ve kterém stojí, že Wilde rád spočine nejen v mužské, ale také v ženské náruči. Wilde se však žení s Irkou Constancií Lloydovou, se kterou má během krátké doby dva syny. Manželství bylo v prvních letech velmi šťastné. Koncem 80. Let vydává spisovatel pohádky a svůj jediný román. Obraz Doriana Graye vyvolal dostatečný skandál na to, aby si Wilde začal tykat se slávou. Brzy na to se Wilde blýskne skvělými divadelními hrami, a to Vějířem lady Windermerové, Ideálním manželem a brilantní komedií – Jak je důležité míti Filipa. Protipólem k těmto hrám se stala tragédie Salome, kterou napsal francouzsky.
Miláček Bosie jej přivedl do kriminálu!
Oscar Wilde se poprvé setkal s lordem Alfredem Douglasem v roce 1891. Wilda doslova uchvátila vizáž výrazně mladšího muže, který si nechal říkat Bosie. Ten již tenkrát patřil k obletovaným londýnským homosexuálům. Zamilovaný Wilde psal jako o život a Bosie si ho doslova omotal kolem prstu! Chtěl být neustále ve středu pozornosti úspěšného spisovatele, na jehož talent velmi žárlil a záviděl mu ho. Dvojice se často hádala, rozcházela a zase usmiřovala. Bosie se Wildovi často vysmíval, ten však pravou tvář svého milence nechtěl vidět. Nakonec ho Bosie přemluvil, aby podal na jeho otce žalobu pro pomluvu na cti.
Přátelé jej od tohoto kroku zrazovali, ale dramatik si nedal říct. Následovaly tři soudní spory, přičemž ten třetí byl pro Wilda doslova katastrofický. Wilde byl odsouzen za mříže na dva roky za homosexuální styky. Vězení jej zcela fyzicky i psychicky zdeptalo. Po propuštění odešel sám dobrovolně do Francie, kde napsal své poslední dílo – Baladu o žaláři v Readingu. Brzy nato umírá zcela opuštěný a bez peněz nejspíše na následky chronického zánětu ucha.