Název sám napovídá, že samonosné schodiště se nese samo. Neboli tvoří takovou konstrukci, která zvládá nést celou váhu nejen sebe samé, ale také jednotlivých stupňů, zábradlí a jeho výplně. Díky tomu se tak vyhneme bez dalších podpěrných konstrukcí, které by nám zbytečně zabírali prostor a třeba i zavazeli.
Známe hned několik druhů samonosného schodiště, zde jsou:
- Zadlabaná
Opět již název samotný napovídá, o co se vlastně jedná. Konstrukce zadlabaných stupňů do schodnic je vůbec nejoblíbenějším typem schodišť, která se hodí do volného i uzavřeného prostoru. Jedná se o velmi pevnou a odolnou konstrukci, která umožňuje otevřené i uzavřené stupně, kde je možné dodat podstupnice. Mezi stěnami je to jediným vhodným typem.
- Třmenová
Tato konstrukce naopak zapadá spíše do volného prostoru, kdy jedna strana přiléhá ke stěně a druhá zůstává „viset“ v prostoru. To umožňuje ukotvení jednotlivých stupnic jednak do stěny, jednak zavěšením do třmenů, které zároveň vytvoří výplň zábradlí. Tento styl tak působí velmi elegantně, lehce a vzdušně. Nelze jej osadit podstupněmi.
- Sedlová
Schodnice je zde umístěna pouze ze spodní části pod stupněmi, nikoli zadlabána do zdi či posazena na schodnici. Tím se dosáhne toho efektu, že je z vrchu takřka neviditelná a ničím tedy neruší celkový vzhled schodiště. Jedná se o styl vhodný spíše do volného prostoru, nabízí otevřené i uzavřené podstupně.
- Vřetenová
Tento typ známe možná spíše pod označením točité schody, protože se v podstatě jedná o kruhový půdorys, z něhož vyčnívají jednotlivé stupně. Jedná se o středový sloup neboli vřeteno. Druhá strana může být zadlabána, zavěšena do třmenů či podepřena sedlovou schodnicí. Jedná se o prostorově úspornou stavbu, hodí se tedy do stísněných prostor.
Veškeré schodnice lze zhotovit takřka z jakéhokoliv materiálu nás napadne – dřevo, beton, kov, sklo, nerez. Dnešní technologie umožňují kombinace těchto materiálů dle vkusu zákazníka.