Není to příjemná zkušenost a nikdo to nikomu nepřeje. Vloupání a krádeže jsou spjaty s mnoha dalšími činnostmi, které musíte udělat a zařídit. Jak se ale zachovat v té vteřině, kdy víte, že vás vykradli?
1. Nejlepší je ihned zavolat policii, a to bezodkladně. Kontaktujte je na jedné ze dvou známých linek, 158 nebo 112. povězte, co se stalo. Neopouštějte byt a nenechávejte svou rodinu samotnou. Ideálně zavolejte rodině nebo blízkým přátelům, aby si přijeli pro vaše děti, pokud je to možné.
2. S ničím nehýbejte, nic dodělejte, na nic nesahejte a nesnažte se uklízet vzniklý nepořádek, protože je možné, že můžete porušit nějaké důkazy nebo známky o tom, kdo mohl být pachatelem.
3. Ideální je ihned zablokovat své doklady, pokud jste doma nějaké měli. Například pasy nebo bankovní karty, pokud jste měli doma nějaké piny ke kartám nebo oprávnění k nějakým spořícím účtům. Ideální je mít kartu, která pokrývá pojištění proti jejímu zneužití. Vaše doklady by mohly být zneužity k dalším trestným činnostem, například by si na vaše jméno někdo mohl vzít půjčku, případně by mohl na to jméno zjednat novou firmu nebo se dopustit jiné protistátní činnosti.
4. Nejlépe uděláte, když všechno vyfotíte. Nesahejte na nic, ale všechno vyfoťte alespoň na telefon. Jednak kvůli pojišťovně, ale také kvůli policii, aby věděli, že jste na nic nesahali. Také nezapomeňte vyfotit místo, kterým do vašeho domu nebo bytu zloději vnikli. Pokud poručili něco na zahradě, nezapomeňte to také zdokumentovat.
5. Sepište si vše, co vám chybí a které byly poškozené. Pokud máte doklady k těmto věcem, bude jednodušší dokázat, že jste byli jejich vlastníky.
6. Ihned po sepsání protokolu na policii nahlaste škody pojišťovně. I pojišťovně musíte doložit protokol, který sepsala policie.